Την Δευτέρα 27 Μαΐου 20 μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου Επισκοπής ζωντάνεψαν λογοτεχνικά αποσπάσματα της επιλογής τους, συμμετέχοντας στον διαγωνισμό “Εκφραστικής Ανάγνωσης”. Αυτός ο ξεχωριστός διαγωνισμός αποσκοπεί στην ενθάρρυνση των παιδιών να απολαμβάνουν την ανάγνωση πεζών, ποιητικών και θεατρικών κειμένων. Οι μαθητές και οι μαθήτριες διαγωνίστηκαν μπροστά στις φιλολόγους του σχολείου, εστιάζοντας στην ανάγνωση λογοτεχνικών κειμένων, την εκφορά του λόγου, το ύφος και την καλλιέργεια της ευγλωττίας τους. Η εμπειρία της συμμετοχής προσέφερε στα παιδιά γνώση, μεστή και πλουσιότερη έκφραση, ενώ τόνωσε και την αυτοπεποίθησή τους. Τα τρία βραβεία ήταν ιδιαίτερα λογοτεχνικά βιβλία, αλλά αξίζουν θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν και ανταποκρίθηκαν επάξια στον διαγωνισμό.

Ραντεβού με έναν νέο διαγωνισμό την επόμενη χρονιά!